Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 3/1/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Bogdán Tibor
Titlul articolului: Egy nem, ami semmit sem ér
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://regi.maszol.ro/index.php?menu_id=278&cikk=2171



Újabb vereséget szenvedett Traian Bãsescu tegnap a parlamentben, amely nem szavazta meg az államfõnek azt a kérését, hogy népszavazást írjanak ki az egyéni választókerületes választási rendszer bevezetésérõl.




A szavazás eredménye szoros volt, két voks hiányzott a referendum elfogadásához szükséges 235-höz. Az eredmény három szavazási menet után született meg, miután az elsõ kettõt több parlamenti csoport, így az RMDSZ is, a számlálás pontatlanságára hivatkozva nem fogadta el. Harmadszorra név szerinti voksolásra került a sor, ahol csak igennel és nemmel lehetett szavazni. A parlament állásfoglalásának egyébként konzultatív jellege van, a népszavazás kiírásáról és annak idõpontjáról a végsõ döntést az államfõ hozza meg.

„Fölösleges a népszavazás”


A szavazást megelõzõ állásfoglalások alapján körvonalazódni látszottak az álláspontok az egyéni választókörzetes szavazás bevezetése, illetve az errõl szóló referendum kapcsán. A Demokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt és a Liberális Demokrata Párt mindkettõnek híve, az RMDSZ és a Nagy-Románia Párt egyikkel sem ért egyet, a Konzervatív Párt és a Szociáldemokrata Párt pedig a referendumot fölöslegesnek tartja, de támogatja az új választási rendszert.

Az RMDSZ egyébként kezdettõl fogva ellenezte az egyéni szavazókörzetes választásokat, mivel azok a nagy pártokat elõnyben részesítik, a kisebbeket viszont hátrányos helyzetbe hozzák. Bevezetése az RMDSZ számára azt jelentené – amint Eckstein-Kovács Péter Kolozs megyei szenátor fogalmazott –, hogy „a Székelyföldön tarolna, az ország többi részében viszont, ahol kisebbségben él, a magyar lakosság képviselet nélkül maradhatna”.

Megtörténhet az is, hogy 20 százalék alatt már nem kerülne be párt a törvényhozásba, de a lakosság akár 70 százaléka is parlamenti képviselet nélkül maradhatna; emellett jelentõsen megnövekedne az érvénytelen szavazatok száma. Kelemen Hunor úgy véli, ez a voksolási rendszer nagy számú román állampolgárt diszkriminálna. Amint azt Teodor Meleºcanu és Norica Nicolai liberális szenátor kifejtette, olyan helyzet is adódhat, hogy egy-egy párt csak az egyik vagy a másik házban jutna képviselethez, aminthogy az is elképzelhetõ, hogy a sok független bejutó miatt – elsõsorban a felsõházban –, nem alakul ki semmilyen többség.

Ez különösképpen nehéz helyzetbe hozná a törvényhozást, mivel az alkotmány értelmében a két ház mindegyike döntési joggal rendelkezik. Az új választási rendszer bevezetésérõl kiírandó népszavazás pedig mindenképpen fölösleges, hiszen évek óta ismeretes, hogy a lakosság 80 százaléka az egyéni választókerületes voksolás híve.

Referendum, méregdrágán?

Nicolae Vãcãroiu, a szenátus elnöke szerint a referendum költségei meghaladnák a 20 millió eurót, s ha a részvétel nem érné el a szükséges részarányt, akkor „ez lenne a Romániában valaha megrendezett legköltségesebb szociológiai felmérés”.

Az államfõ egyébként tegnap bejelentette, március 6-án a Szociáldemokrata Párt, a Demokrata Párt és az RMDSZ, 7-én a Nemzeti Liberális Párt, a nem magyar kisebbségek, a Nagy-Románia Párt, és a Konzervatív Párt képviselõivel egyeztet a referendumról.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.